Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 21.04.2018, 11:59

Пошук
Меню сайту
Категорії розділу
Корисні матеріали [14]
Як допомогти дітям у навчанні [7]
Педагогіка на кожен день [10]
Зважаючи на здібності [6]
Здоров'я дитини [11]
Пізнавайте себе і свою дитину [12]
До уваги! [1]
Погода
Погода в Украине
Календар
Теги
Наше опитування
Я шукаю:
Всього відповідей: 4535
Колеги
Презентації для дітей

Учитель географії

www.rbdut.com.ua
 Заступник з виховної роботи Журнал Дніпро
Академія Саморобкіна
Шкільна бібліотека
Шкільні твори з української та зарубіжної літератури
Підручники для підготовка до ЗНО з історії України
Володарське НВО
Сайти шкіл Оріхівського району:
Малотокмачанська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Новоіванівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Оріхівська гімназія № 1 «Сузір’я»
Освітянам
У Міністерстві освіти і науки України
Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Відділ освіти Оріхівської РДА
Оріхівський районний методичний кабінет
Форум директорів шкіл України
Освітній Інтернет портал Офіційний веб-сайт ПОІППО імені М.В. Остроградського
Партнери
Каталог MyList.com.ua каталог сайтів
Украинский портАл Освітній портал
a d d . i n . U A
Безкоштовний каталог сайтів Звір - Білий український каталог сайтів, безкоштовна розкрутка сайтів, реєстрація в каталозі [Vox.com.ua] Портал українця
Корисні посилання
Работа, персонал и трудоустройство в Киеве и Украине
карта Киева
Каталог для ваших сайтов
Статистика

Рейтинг сайта в веб-каталоге misto.zp.ua
Наша кнопка

Форма входу
Логін:
Пароль:

Каталог статей

Головна » Статті » Батькам » Корисні матеріали

Родинні фактори у формуванні духовної особистості
  Родинне коло — відмінний стимулятор прекрасних людських рис і якостей. Доброзичливий емоційно-моральний клімат, який ґрунтується, в першу чергу, на гуманних учинках,— це запорука злагоди, чутливості, вміння співпереживати, правильно реагувати як на сімейні події, так і на різноманітні ситуації, що виникають поза домівкою. Проте для того, щоб родина відігравала роль духовного оберегу для всіх членів, дбала про їхній фізичний гарт та матеріальний добробут, потрібно, щоб держава стабільно розвивалася, не зазнавала катастроф і потрясінь, які руйнівно впливають на багатовікові родинні традиції, нищать життєві уклади багатьох сімей.
  Український народ на своєму історичному шляху звідав чимало злигоднів і небезпек. І кожного разу від духовної деградації як нації його рятувала українська родинна педагогіка, бо виховання українця, який любить свій народ і з пошаною ставиться до інших народів, без української національної педагогіки немислиме. Тому наш народ як зіницю ока беріг і плекав власну етнопедагогіку, без якої неможливе виховання високої національної свідомості й людської гідності.
 Виховний вплив родини на формування й етнізацію особистості, на щоденне наше буття неоціненний і багатоаспектний: у дитині від дня її народження закладається батькове й материне, а також інших членів сім'ї, бачення, сприймання та розуміння картин світу, їй прищеплюють норми поводження під час великих і малих свят, обрядів, ритуалів — як загальнонародних, так і суто родинних. Саме в родині розвиваються вміння організації та ведення домашнього господарства, споживання і побуту, відбувається забезпечення і передача новим поколінням духовних і матеріальних цінностей та життєвого досвіду, трудових умінь і навичок, підготовка молоді до сімейного життя.
 Отже, родина є тим живодайним джерелом, яке сповнює енергією людське буття, формує в усі часи обличчя нації. І одним із найголовніших, найвагоміших її завдань на сучасному етапі повинна стати потреба плекати розкуту, нічим не збіднену молодь, не знайому з відчуттям власної неповноцінності. Це завдання надскладне. За умови успішного його розв'язання наше суспільство зробить якісний ривок уперед порівняно з цивілізаціями високорозвинених країн Заходу. Потрібні тільки певні зрушення в людській психології, а саме: чітке усвідомлення того, що інша людина — то цілий багатоликий неповторний світ, і ним не можна нехтувати, його не можна недооцінювати, а необхідно створювати якомога кращі умови для повного розвитку його потенційних можливостей.
 Однак повернімося до передумов цього складного завдання. Коли людина відчуває себе розкутою, відвертою, здатною без зайвих внутрішніх застережень виявити почуття любові, радості, вірності,— словом, виявляє готовність обняти весь світ? Відповідь проста. Це буває тоді, коли людина щаслива. Більше того, якщо це почуття для неї не мінлива випадковість, а постійний стан душі.
  А як же тоді підвести її до такого стану? Адже життя двокільне, у ньому солодкі межі щоразу переплітаються з гіркими. Як же навчити людину попри все бути оптимістом, вірити у своє призначення — робити іншим людям добро? Потрібно відродити добре відомий атрибут нашої родинної етнопедагогіки, який базувався на засадах взаємоповаги всіх членів сім'ї (а сім'ї колись були багаточисленними), і забезпечувався високим рівнем уміння спілкування одне з одним.
 А як нині чинимо ми, батьки? Чи замислюємося над тим, який у наших родинах мікроклімат? Чи ставимо собі за мету обговорювати з усіма членами сім'ї перипетії щойно прожитого дня? Чи вміємо вислухати до кінця сина і доньку, які завжди чекають від нас розумного, доброго слова? Насамкінець, чи заслуговуємо бути тим центром, який розрадить, підкаже, розвеселить і найголовніше — дасть надію на прийдешній день? Дослідження соціологів, якби такі проблеми вивчалися в нашій країні, свідчили б явно не на нашу користь. А замінити батьків у вихованні дитини неможливо: ви — головні проектувальники, конструктори і будівничі її особистості. Оскільки потреба в спілкуванні й уміння спілкуватися є дуже важливим моментом у розкріпаченні людських душ, тож давайте-таки придивимося до них із позицій нашого сьогодення.
 Уранці часу на спілкування, як правило, не вистачає. В оселях, як правило, домінує нервово-наказовий тон: «не забудь узяти», «швидше, швидше», «час уже виходити» й т. ін. А вечорами поспішаємо додому, щоб знову поринути у вир клопотів. Добре, якщо знайдеться для сина чи доньки (не на годування або повчання, а на цікаву гру, розповідь, книжку) з півгодинки. Ми повсякчас забуваємо, що наше ласкаве слово — найвищий стимул для дитини. Похвала за старанність, захоплення спритністю і вправністю заохотить її до нових успіхів. Від цього вона матиме велику втіху і щедро розділить із дорослими всі свої позитивні емоції.
 А коли ви побачите, що дитина зробила щось не так, то не підвищуйте на неї голос, не виявляйте надміру своє невдоволення, а спробуйте спокійно розібратися в ситуації. Якщо зможете, то і посумуйте з цього приводу разом із «винуватцем» пригоди, бо різкість у ваших діях тільки ускладнить взаємостосунки між дорослими членами сім'ї і дітьми, сприятиме замкненості й недовірі в останніх.
 А чого варті спільні походи всією родиною в парк, поле, ліс, на озеро! Скільки тоді з'являється світлих вражень, скільки ніжного тепла розливається в усіх душах від чарівної краси довкілля і від вільного спілкування між усіма членами родини.
 Таким чином, малюк розвивається, набуває самостійності, життєвого досвіду завдяки спілкуванню, активній взаємодії з дорослими. Постійне спілкування з близькими людьми сприяє пізнанню людських взаємин. Коли до дитини лагідно ставляться, визнають її права, вона відчуває комфорт, впевненість, у неї виробляються позитивні якості, доброзичливе ставлення до інших людей. І така дитина, зігріта родинним теплом, не почуватиметься чимось обділеною у зрілі роки, не заздритиме іншим, а сміливо долатиме труднощі, щораз усміхаючись новим пригодам.
 Бережімо, розвиваймо, примножуймо в собі і своїх дітях ті людські риси і якості, від яких на землі стає затишніше, миліше, красивіше. Прислухаймося, шановні батьки, до незаперечної народної мудрості, закладеної в українську етнопедагогіку.


Категорія: Корисні матеріали | Додав: Валентина (14.11.2010)
Переглядів: 2084 | Теги: батькам, Наші діти | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright ... © 2018
Конструктор сайтів - uCoz