Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 25.05.2018, 01:17

Пошук
Меню сайту
Категорії розділу
Методика [10]
Педагогіка, психологія [2]
Свята і пам'ятні дати моєї Батьківщини [24]
Розраховано на школярів, їхніх дбайливих батьків, учителів та всіх, хто цікавиться вітчизняною культурою та історією.
До уваги ...! [1]
Керівникам навчальних закладів, вчителям, учням та їх батькам.
Погода
Погода в Украине
Календар
Теги
Наше опитування
Я шукаю:
Всього відповідей: 4537
Колеги
Презентації для дітей

Учитель географії

www.rbdut.com.ua
 Заступник з виховної роботи Журнал Дніпро
Академія Саморобкіна
Шкільна бібліотека
Шкільні твори з української та зарубіжної літератури
Підручники для підготовка до ЗНО з історії України
Володарське НВО
Сайти шкіл Оріхівського району:
Малотокмачанська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Новоіванівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Оріхівська гімназія № 1 «Сузір’я»
Освітянам
У Міністерстві освіти і науки України
Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Відділ освіти Оріхівської РДА
Оріхівський районний методичний кабінет
Форум директорів шкіл України
Освітній Інтернет портал Офіційний веб-сайт ПОІППО імені М.В. Остроградського
Партнери
Каталог MyList.com.ua каталог сайтів
Украинский портАл Освітній портал
a d d . i n . U A
Безкоштовний каталог сайтів Звір - Білий український каталог сайтів, безкоштовна розкрутка сайтів, реєстрація в каталозі [Vox.com.ua] Портал українця
Корисні посилання
Работа, персонал и трудоустройство в Киеве и Украине
карта Киева
Каталог для ваших сайтов
Статистика

Рейтинг сайта в веб-каталоге misto.zp.ua
Наша кнопка

Форма входу
Логін:
Пароль:

Каталог статей

Головна » Статті » Все для вчителя: навчання і виховання » Свята і пам'ятні дати моєї Батьківщини

14 жовтня - свято Покрови, День українського козацтва

Повна назва свята — день Покрови Пресвятої Богородиці. Це велике христи­янське свято з'явлення пресвятої Покрови. За церковними переказами, це з'явлен­ня відбулося в середині X століття у Влахернському храмі (місто Константинополь ). Саме в цьому храмі зберігалася риза Божої Матері, а також її головна покрова та частина пояса, які в V столітті були принесені з Палестини. Правив тоді Лев Пре­мудрий. Сарацини-загарбники з великими силами напали на місто й загрожували зруйнувати його дощенту. Не знаючи, як зарадити такій страшній біді, греки йшли до Влахнерського храму для молитви.

А жив у тому місті юродивий чоловік на ім'я Андрій, який ще молодим хлопцем потрапив у полон і був проданий у рабство жителю Константинополя. Так от Андрій приблизно о четвертій годині ночі підняв очі до неба й побачив Пресвяту Богородицю, яка в цю мить йшла небом у місячному світлі, супроводжувана святими та янголами. Діва Марія почала зі сльозами на очах молитися за весь християнський люд. Вона просила Ісуса Христа прийняти молитви всіх тих людей, які звертаються до неї, сподіваючись на заступництво. Закінчивши молитву, Богородиця зняла з го­лови покрову та простерла її над тими християнами, які молилися в цю мить у храмі. Видіння це бачив не тільки Андрій, але і його учень Єпіфаній. Таким чином Богородиця наче захищала людей від усіх видимих і невидимих ворогів. Покрова Божої Матері сяяла сильніше за сонце. А по завершенні всіх цих дій Богородиця зникла. Зникла і її покрова, але ще довго християни відчували ту благодать, що осінила свя­тий храм. На згадку про це чудесне з'явлення людям Божої Матері зараз і святкується Покрова Пресвятої Богородиці.

В Україні це свято відкривало весільний сезон. Цього дня незаміжні дівчата йшли до церкви молитися святій Богородиці: «Пресвята мати Богородице, покрий голову мою червоним кокошником».

Запорозькі козаки вважали своєю покровителькою саме святу Покрову. У За­порозькій Січі була церква святої Покрови. Існує навіть переказ, що по зруйнуванні в 1775 році Запорозької Січі козаки, які попросили захисту в турецького султана, із собою забрали й образ пресвятої Покрови.

14 жовтня в Україні відзначають ще й День українського козацтва, відповідно до указу Президента України. Це дуже важливе свято для нашого народу, адже ко­зацтво відіграло вирішальну роль у становленні нашої держави. Його історичне зна­чення важко переоцінити. Народ будь-якої країни береже спогади про власне мину­ле, пишається своєю історією. Перекази про звитяжні вчинки предків передаються з покоління в покоління. Козак — значить «вільний чоловік». Дуже важко жити кож­ному самому по собі, до того ж в умовах поневоленої держави. Тому козаки об'єдну­валися в курені (загони), кожен курінь обирав собі отамана (ватажка). Нові втікачі мали повне право приєднатися до козаків, нікому не відмовлялося в допомозі. Ко­зацьке побутове життя було дуже простим, жінки серед них не жили, чоловіки пов­ністю обслуговували себе самі: готували їжу, лагодили одяг тощо. Козаки суворе дотримувалися дисципліни, успішно розвивали власну військову вправність, ство­рили свій флот, що складався з легких і швидких човників — «чайок». Основним завданням козаків була боротьба з Туреччиною та кримськими татарами. Козаки дуже успішно справлялися зі своїми історично важливими завданнями, захищаючи не тільки Україну, але й, власне, Європу від войовничої Туреччини, рятували з полону християн, проданих у рабство, здобували багатства.

Козацькі табори для захисту від нападників обносили січеними колодами. Розта­шовувалися ці табори на острові Мала Хортиця, за Дніпровськими порогами. Так і виникла назва « Запорозька Січ ». Сама ж Запорозька Січ була побудована в XVI столітті.

Народні пісні й інші фольклорні твори оспівали першого козацького ватажка — Байду. Його справжнє ім'я — Дмитро Вишневецький. Не менш відомими та услав­леними в народній творчості були й Павло Полуботок, Іван Підкова, Самійло Кішка. Іван Мазепа та багато інших славетних козацьких ватажків. Слава про українських козаків гуляла всією Європою. Сам образ козака став символом найкращих лицар­ських чеснот.

Запорозька Січ проіснувала більш як двісті років. Але найвідомішим представ­ником козацької верхівки був Богдан Хмельницький. Саме він очолив у 1648 році визвольну війну українського народу, війну справедливу, метою якої було здобуття незалежності.

Не випадково для святкування Дня українського козацтва обрано День святої Покрови, вона здавна була покровителькою козаків. Відродження козацтва України сягає 1980-х років. Національно-патріотичні рухи активізували свою діяльність, почали створюватися громадські організації відповідного напрямку. Цей важливий процес, ясна річ, супроводжувався формуванням відповідної державної політики щодо цих громадських організацій. Законодавчі акти ввели козацтво в правове поле України, отже, з'явився необхідний ґрунт для взаємодії громадських організацій та власне держави. Дуже міцними є зв'язки між козацькими організаціями Росії та України. У серпні 1991 року новостворені козацькі організації Луганської та Хмель­ницької областей узяли участь у так званому «Брусиловському поході». Він був при­свячений Брусиловському прориву 1916 року. Сучасні донські козаки (Всевелике Військо Донське) охоче запрошують на свої урочисті заходи представників україн­ських козацьких організацій. 29 серпня 2000 року біля села Капулівка (під Нікопо­лем) після урочистої процедури перепоховання останків кошового запорозького ота­мана Івана Сірка було підписано договір про культурне, інформаційне й економічне співробітництво між запорозькими, донськими, кубанськими та калмицькими ко­заками. Українська національна програма відродження та сприяння розвитку козацтва в 2003-2004 роках передбачила «здійснення разом з відповідними органа­ми Російської Федерації виявлення місць поховань українських гетьманів і козаць­ких полководців з метою можливого перепоховання їх в Україні». Відповідно, ук­раїнські козаки Луганської області охоче запрошують на власні урочисті заходи ро­сійських козаків.

Зараз відроджуються традиції українського козацтва. Ведеться активна робота з молоддю, організовано власну медичну служби, у першу чергу в сільській місце­вості. Бути представником козацької організації зараз знову приємно, цікаво та по­чесно. Багато відомих людей охоче беруть участь у засобах, пов'язаних із відрод­женням і культивуванням козацьких традицій. Наприклад, посвяту в запорозькі козаки пройшов Валерій Ніколаєв, який є відомим актором. Вдячна публіка знає його за відомим російсько-українським серіалом «День народження буржуя». Зна­менитий український гурт «Воплі Відоплясова» часто й охоче виступає з козачими ансамблями. Олег Скрипка, соліст цієї групи, вважається «справжнім» українським козаком.

—- Народні прикмети ——                                                        

Якщо лелеки до цього дня вже відлетять до вирію, значить, зима буде хо­лодна й рання.

Якщо береза й дуб до цього дня залишаться без листя, то це віщує теплу зиму й легкий рік.

Якщо цього дня вітер дме в різних напрямках, то зима буде мінлива.

Якщо вітер дме з півночі, то зима буде холодною, сніжною, відповідно,  якщо дме з півдня, то буде тепло протягом зими.      

Категорія: Свята і пам'ятні дати моєї Батьківщини | Додав: Валентина (04.10.2011)
Переглядів: 11409 | Коментарі: 2 | Теги: народний календар | Рейтинг: 2.6/5
Всього коментарів: 2
1  
спасибі ви мені дуже допомогли!!!

2  
Будь ласка)

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright ... © 2018
Конструктор сайтів - uCoz